Nadmierne opady mogą powodować wiele zniszczeń w przestrzeni miejskiej, a także na prywatnych posesjach. Woda negatywnie wpływa na estetykę i wytrzymałość materiałów, z których robione są drogi, chodniki, podjazdy, a także posadzki w garażach czy piwnicach. Aby jej odprowadzanie przebiegało szybko i sprawnie, przy projektowaniu budynków uwzględniane są odwodnienia liniowe betonowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Montuje się je w podłożu, gdzie skutecznie przekierowują wodę odpływową do kanalizacji lub gleby. Ich poszczególne rodzaje różnią się od siebie wykorzystanym do ich produkcji materiałem, który dodatkowo wpływa na klasę obciążeń. Odpływy składają się z korytka umieszczanego w gruncie i przykrywającego go rusztu. W zależności od tego jak wytrzymałe są te komponenty, odwodnienie może być użyte na podłożach, po których poruszają się piesi, a także pojazdy. Dostępne w specjalistycznych sklepach odwodnienia oznaczone są pierwszymi literami alfabetu oraz numerami, określającymi maksymalne dopuszczalne obciążenie wyrażone w kN. Klasa obciążeń A 15 jest stosowana w parkach, skwerach, na prywatnych posesjach, a także terenach o niewielkim natężeniu ruchu pieszego i rowerowego. Przy przejeżdżających samochodach osobowych, lepiej sprawdza się B 125, a w przypadku ciężarowych i dostawczych – C 250. Odwodnienia o klasie D 400 używane są do zabezpieczania jezdni i obszarów o zwiększonym ruchu pojazdów, natomiast E 600 doskonale sprawdzają się na terenach przemysłowych.
Wytrzymałe odpływy betonowe
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w architekturze miejskiej jest beton. Wykonane z niego kosze czy słupki parkingowe doskonale wpasowują się w otoczenie budynków, a dodatkowo charakteryzują się one niezwykłą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Beton zaczął więc być również stosowany do produkcji korytek w odwodnieniach, które umieszczane w gruncie zbierają strumienie wody, tworzące się w czasie deszczu. Pozwala to na zabezpieczanie chodników, dróg czy ścieżek przed nieestetycznymi zaciekami oraz osłabieniem ich właściwości. Materiał ten doskonale sprawdza się również na obszarze domowego podwórka, gdzie zabezpiecza podjazd lub ścieżki przed szkodliwym działaniem pozostałego na ziemi deszczu. Odpływy betonowe doskonale sprawdzają się na wjazdach na parking czy przy drogach, gdzie wielkogabarytowe pojazdy mogłyby uszkodzić korytka wykonane z lżejszego materiału. Systemy odpływowe stanowią profesjonalną ochronę zarówno na terenach przemysłowych, jak i w przestrzeni przydomowej.
Odwodnienia liniowe z tworzyw sztucznych
W miejscach, gdzie przeważa ruch pieszy lub rowerowy, a także dookoła posesji prywatnej dobrym pomysłem jest zastosowanie odpływów z korytkiem z tworzywa sztucznego. Są one lekkie i wytrzymałe, a także odporne na działanie kwasów, zasad czy rozpuszczalników. Doskonale sprawdzają się w garażach i na tarasach oraz przy budynkach, w których ścieki mogą zawierać agresywne substancje chemiczne, jak szpitale czy pralnie. W odwodnienia betonowe lub te wykonane z tworzyw sztucznych może zostać wyposażona każda powierzchnia utwardzona, ponieważ nie pojawią się na niej niedogodności, takie jak spadki terenu. Możliwość dobrania do nich dowolnego rusztu wykonanego ze stali ocynkowanej, żeliwa czy tworzywa sztucznego sprawia, że systemy odpływowe nie rzucają się w oczy i nie zaburzają estetyki parków lub dziedzińców przy starodawnych budynkach. Popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji korytek odpływów jest polimerobeton, w którego składzie żywica syntetyczna zastępuje cement. Materiał ten jest często wykorzystywany do systemów odpływowych na placach zabaw, parkingach i w tzw. centrach przesiadkowych. Charakteryzuje się wysoką odpornością mechaniczną i chemiczną, a dodatkowo nie zmienia swoich właściwości przy niskich temperaturach. Z tego powodu doskonale sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy korytka z innego tworzywa mogłyby powoli niszczeć przy zamarzaniu i odmarzaniu. Cechy poszczególnych materiałów, a także ich możliwości obciążeniowe powinny być najważniejsze podczas wyboru odpowiedniego systemu odpływowego.