Zadzwoń do nas

Tel. +48 664 177 707

Pon - Pt 07:00 - 20:00
Sob       10:00 - 16:00
sklep@franeks.pl

Co zrobić z wodą opadową?

rynna

Woda jest i zawsze była ludziom potrzebna do życia. Dawniej budowano domy przy rzekach czy jeziorach, aby mieć do niej stały dostęp. Dziś dostarczana jest do naszych mieszkań za pomocą systemów wodociągowych, przy czym przyjmuje się, że jej dobowe zużycie wynosi około 30-60 litrów na osobę. Zostaje wykorzystana do m.in. higieny własnego ciała czy też organizacji domowych porządków. W kontekście zużywania wody wiele zależy od decyzji podjętych przez właściciela mieszkania, czego prostym przykładem może być np. zastąpienie kabiny prysznicowej wanną. Posiadanie własnej działki również wpływa znacząco na generowane koszty, ponieważ należy uwzględnić takie czynności, jak pielęgnacja roślin czy czyszczenie kostki brukowej. Co warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy zacząć oszczędzać wodę na co dzień? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie deszczówki. Pozyskuje się ją m.in. z opadów deszczu, śniegu czy gradu. Istnieją różne metody jej odprowadzania — od kierowania jej do kanalizacji ogólnospławnej, aż po instalację specjalnego zbiornika retencyjnego. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów wykorzystania jej w praktyce.

Ogród a odwodnienia betonowe

Mówi się, że deszcz jest eliksirem życia dla wszystkich roślin na świecie – zarówno tych dzikich, jak i uprawianych w ogrodzie. Zebrana z opadów woda może nam się przydać do pielęgnacji ogródka. Deszczówka jest roztworem składającym się ze słabych kwasów o niskim pH, dzięki czemu nada się idealnie do podlewania kwiatów i drzew. W jej skład wchodzą substancje odżywcze wpływające korzystnie na kondycję flory. W przeciwieństwie do wody dostarczanej wodociągami, nie zawiera pierwiastków, takich jak chlor i fluor, które mogą być szkodliwe dla gruntu. Warto dodać, że deszczowe krople są napowietrzone i posiadają temperaturę otoczenia, dzięki czemu nie powodują uszkodzenia roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie budynków w rynny, pod którymi można ustawić pojemniki. Aby móc równomiernie nawadniać wszystkie grządki, warto wykorzystać specjalne beczki podłączone do węża zraszającego. Właściciele ziemi często stosują odwodnienie betonowe w pobliżu domu i łączą je ze studnią chłonną. W ten sposób magazynowanie wód nie stanowi większych problemów.

Rola odwodnień betonowych w domu

Woda opadowa znajdzie zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale i domowym zaciszu. Wynika to z faktu, że współczesne systemy zagospodarowania deszczówki można podłączyć również do instalacji wodociągowej. Charakteryzuje się ona miękkością — oznacza to, że posiada niskie stężenie węglanu wapnia i zawiera niewiele minerałów, takich jak jony wapnia. Z tego powodu idealnie nadaje się do spłukiwania toalety, czyszczenia odzieży oraz organizacji porządków domowych. Pranie ubrań z jej użyciem jest bezpieczniejsze dla pralki, ponieważ kamień nie osadza się wewnątrz urządzenia. Ograniczone zostają także koszty, które są ponoszone za ilość detergentów. A jak powinna wyglądać organizacja systemów poza domem? Wysokiej jakości odwodnienia betonowe mogą posłużyć do likwidacji nadmiaru opadów z podjazdu. Decydując się na ich kupno, trzeba zwrócić uwagę na szereg dostępnych na rynku wariantów. Wynika to z faktu, że istnieją modele różniące się właściwościami. Szczególnym uznaniem cieszą się systemy korytek z ocynkowaną kratką.

Odwodnienia betonowe w przemyśle

Deszczówka posiada także szereg zastosowań w przemyśle. Dzięki odpowiednim komponentom możliwe jest zbudowanie solidnego systemu kanałów odpływowych. Mniejsze modele stosowane są w myjniach samochodowych, natomiast większe mogą być instalowane w zakładach kanalizacyjnych. Zdarza się, że betonowe odwodnienie znajduje praktyczne zastosowanie w przedsiębiorstwach wykorzystujących wodę. Ponowny użytek wiąże się ściśle z minimalizacją kosztów, które normalnie musiałaby ponieść firma. Deszczówka sprawdzi się również w branżach, które są oparte na produkcji np. cementu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl