Zadzwoń do nas

Tel. +48 664 177 707

Pon - Pt 07:00 - 20:00
Sob       10:00 - 16:00

sklep@franeks.pl 

Sposoby odprowadzania wody opadowej

odpływ betonowy

Deszczówka to potoczna nazwa wody pozyskiwanej z opadów atmosferycznych. Coraz częściej właściciele gospodarstw decydują się na instalację specjalnych systemów służących do jej gromadzenia i wykorzystywania. W przeciwieństwie do wodociągowej, pozbawiona jest szkodliwych soli, dzięki czemu lepiej nadaje się do pielęgnacji roślin. Można ją wykorzystać zarówno na podwórku do nawadniania grządek, jak i w budynku do przeprowadzania takich czynności, jak spłukiwanie toalety czy pranie odzieży. Korzystanie z niej wpływa także na koszty, jakie ponosi użytkownik ziemi, ponieważ woda opadowa stanowi odnawialne źródło energii. Odprowadzenie jej jest nie tylko korzystne, ale i w wielu przypadkach konieczne. Wiąże się to ze zmianami klimatycznymi, które przyczyniają się występowania podtopień i powodzi. Zalewy mogą stanowić poważne zagrożenie zarówno dla stanu majątkowego, jak i zdrowia domowników. Systemy wpływają na redukcję spływu powierzchniowego, co nie tylko chroni uprawy przed zalaniem, ale i zapewnia nawodnienie dla upraw podczas suszy. Istnieją różne metody magazynowania wody deszczowej takie jak montaż zbiorników czy stosowanie specjalnej powierzchni przepuszczalnej. Na czym polega odprowadzanie deszczówki w praktyce?

Rola odpływów betonowych przy studni chłonnej

Jedną z najczęściej realizowanych praktyk magazynowania deszczówki jest wykopywanie studni chłonnej. Tego typu rozwiązanie może być stosowane nie tylko w przypadku prywatnych ziem i domów, ale i budynków użyteczności publicznej. Gromadząca się na zewnątrz woda wpada przez odpływy betonowe. W dalszej kolejności trafia do rur, by następnie wylądować we wnętrzu wcześniej przygotowanego dołu. W praktyce jest to zbiornik wykonany ze specjalnych kręgów umieszczonych w ziemi na głębokości około 4-5 metrów. Czym powinna się charakteryzować studnia tego typu? Ważne jest to, by w jej dolnej części znajdowały się otwory — służą do tego, by woda przedostała się do gleby i tym samym wpłynęła na jakość lokalnego gruntu. Podczas tworzenia projektów specjaliści uwzględniają także filtry znajdujące się na jej dnie. W ten sposób zanieczyszczenia nie przenikają do ziemi. Zebrane opady nie tylko są zdatne do ponownego użytku, ale i chronią tereny przed ich nadmiarem. Takie systemy korytek coraz częściej wykorzystuje się do ochrony przestrzennych pomieszczeń, takich jak hale magazynowe.

Zbiorniki retencyjne a odwodnienie liniowe

Jednym ze stosowanych rozwiązań hydrologicznych jest retencja przydomowa polegająca na wyłączeniu znacznej ilości wody z cyklu. Wprowadzenie tej metody nie jest trudne — w praktyce wystarczy odpowiedni zbiornik oraz element, który przekieruje do niego deszczówkę. Liczba komponentów, jakie będą potrzebne do budowy systemu kanalikowego, zależy od jego wymiarów. W przypadku większych retencji można stosować odwodnienia liniowe betonowe. Decydując się na wybudowanie własnego zbiornika, warto zwrócić uwagę na to, że domowy akwen posiada funkcję praktyczną, ale i estetyczną, czego przykładem mogą być oczka wodne lub łąki kwietne. Większość modeli retencyjnych tworzy się z polietylenu, który chroni wodę znajdującą się we wnętrzu przed nagrzaniem i światłem. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może stać się przyczyną osadzenia się glonów na dnie.

Odwodnienie liniowe — do czego jest potrzebne?

Każde gospodarstwo rolne zużywa ogromne ilości wody rocznie, co powoduje, że właściciele ziemi często podejmują poważne kroki w kierunku oszczędności. Wprowadzanie systemów zagospodarowania wodnego stało się już pewnego rodzaju normą. Odwodnienie liniowe — niezależnie od tego, czy betonowe, czy z PCV — często stosuje się przy takich projektach. Choć wykonanie prac hydrologicznych samodzielnie jest możliwe, warto zwrócić uwagę na to, że podczas realizacji wymagana jest od nas wiedza na temat wyposażenia oraz jego instalacji. Zlecenie pracy fachowcowi wiąże się z oszczędnością czasu, ale i minimalizacją ryzyka związanego ze źle przeprowadzonymi pracami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl