Odwodnienia są obowiązkowym elementem prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania terenów miejskich. Powierzchnia wyłożona kostką, asfaltem lub płytami betonowymi nie jest w stanie samodzielnie wchłaniać wody, dlatego należy wspomóc ten proces, montując odwodnienia liniowe. Te mają za zadanie odprowadzać nadmiar deszczu do studzienek i kanalizacji miejskiej. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, powinny być wykonane z odpowiedniego materiału (najlepiej betonu) i przede wszystkim dobrze zamocowane.
Wykonanie tego w niewłaściwy sposób mogłoby prowadzić do trudności w odprowadzaniu wody, a tym samym utrzymywania zbyt wysokiego jej poziomu na chodniku czy trawniku. Stwarzałoby to ryzyko poślizgnięcia się przechodniów lub gnicia terenów zielonych w czasie np. obfitych opadów. Wybór budulca jest równie ważny, ponieważ im trwalszy, tym dłużej będzie pełnił swoją funkcję. Powszechnie występującymi są odwodnienia wykonane z polimerbetonu lub tworzyw sztucznych, lecz to nie najlepszy wybór z uwagi na słabą jakość i, tym samym, łatwość uszkodzeń. Mają niską wartość obciążeniową, zatem mogą szybko ulec zniszczeniu w razie wzmożonych nawałnic.
Odwodnienia liniowe betonowe na posesjach prywatnych
Usprawnienie procesu odprowadzania nadmiaru wody do studzienek jest potrzebne nie tylko w dużych miastach, ale również w przypadku domów jednorodzinnych. Betonowe odwodnienie wygląda estetycznie, dlatego bez obaw można zamontować go w dowolnym, nawet widocznym miejscu. Dzięki niemu nie będą powstawały kałuże, tym samym dużo łatwiej uniknie się przemoczonych butów i zachowa czystość w domu bez potrzeby wycierania mokrych śladów. To także zwiększone bezpieczeństwo zimą, co pozostaje szczególnie ważne, ponieważ uniknie się wtedy poślizgnięć i ewentualnych kontuzji z tego powodu.
Odwodnienia często stosuje się także na terenach zalewowych, ponieważ system korytek z kratką może zapobiegać lub zminimalizować ryzyko zalania domu, garażu lub piwnicy. W takim przypadku doskonale sprawdzą się odwodnienia liniowe betonowe, ponieważ ten materiał jest dobrej jakości i zniesie większe obciążenia, które, w razie powodzi, mogą się okazać naprawdę poważne. Koryta z tworzyw sztucznych mogłyby nie wytrzymać tak dużych ilości wody i, w efekcie, dodatkowo pogorszyć sytuację. Im działka mniejsza, tym większa potrzeba montażu takiej instalacji. Ceny gruntów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na małą powierzchnię, a ta jest bardziej narażona na problemy z samodzielnym odprowadzaniem nadmiaru wody, ponieważ znaczna jej część zostaje przeznaczona na utwardzenie i postawienie zabudowania. Co więcej, jeśli trafi się na teren z ziemią gliniastą, wsiąkanie w nią wody okaże się niemożliwe.
Montaż i budowa odwodnień liniowych
Budowa systemu odprowadzania wody jest dość prosta, bowiem opiera się na dwóch głównych elementach. Odwodnienie liniowe betonowe to przede wszystkim korytka. Standardowe osiągają do 100 cm długości, jednak można otrzymać także dłuższe, zatem łatwo dobrać je do swoich potrzeb i preferencji. Mogą różnić się nie tylko rozmiarem, ale i kształtem. Układane są na wierzchu gruntu, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywania głębokich prac ziemnych. Materiał występuje w różnych postaciach, jednak najbardziej polecanym jest beton zwykły lub wymieszany z żywicą i kwarcem czy nawet włóknisty z dodatkiem włókna szklanego. Istnieją również odmiany z polipropylenu lub polietylenu, jednak te nie są zbyt trwałe.
Drugim elementem są kratki, nazywane też rusztami. Ich główne zadanie to ochrona wnętrza korytek przed dostawaniem się zanieczyszczeń w postaci np. liści. Te mogłyby zatykać przepływy wody i stwarzać ryzyko nieprawidłowego działania. Wykonywane są przede wszystkim z różnego rodzaju stali lub mosiądzu. Należy pamiętać, by montować je z zachowaniem odpowiedniego spadku, aby woda mogła odpływać w konkretnym kierunku. Odpływ wyposażony jest także w specjalny pojemnik, który pozostaje łatwy do czyszczenia, a ma bardzo przydatną funkcję – dzięki niemu kanalizacja nie zostanie zapchana przez śmieci, którym udało się przedostać przez kratki.