Odwodnienia są obowiązkowym elementem prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania terenów miejskich. Powierzchnia wyłożona kostką, asfaltem lub płytami betonowymi nie jest w stanie samodzielnie wchłaniać wody, dlatego należy wspomóc ten proces, montując odwodnienia liniowe. Te mają za zadanie odprowadzać nadmiar deszczu do studzienek i kanalizacji miejskiej. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, powinny być wykonane z odpowiedniego materiału (najlepiej betonu) i przede wszystkim dobrze zamocowane.
Deszczówka to potoczna nazwa wody pozyskiwanej z opadów atmosferycznych. Coraz częściej właściciele gospodarstw decydują się na instalację specjalnych systemów służących do jej gromadzenia i wykorzystywania. W przeciwieństwie do wodociągowej, pozbawiona jest szkodliwych soli, dzięki czemu lepiej nadaje się do pielęgnacji roślin. Można ją wykorzystać zarówno na podwórku do nawadniania grządek, jak i w budynku do przeprowadzania takich czynności, jak spłukiwanie toalety czy pranie odzieży. Korzystanie z niej wpływa także na koszty, jakie ponosi użytkownik ziemi, ponieważ woda opadowa stanowi odnawialne źródło energii.
Woda jest i zawsze była ludziom potrzebna do życia. Dawniej budowano domy przy rzekach czy jeziorach, aby mieć do niej stały dostęp. Dziś dostarczana jest do naszych mieszkań za pomocą systemów wodociągowych, przy czym przyjmuje się, że jej dobowe zużycie wynosi około 30-60 litrów na osobę. Zostaje wykorzystana do m.in. higieny własnego ciała czy też organizacji domowych porządków.
Nadmierne opady mogą powodować wiele zniszczeń w przestrzeni miejskiej, a także na prywatnych posesjach. Woda negatywnie wpływa na estetykę i wytrzymałość materiałów, z których robione są drogi, chodniki, podjazdy, a także posadzki w garażach czy piwnicach.